Pałac Pücklera dla Muzeum Ceramiki. Ale najpierw remont za 20 milionów!

Gmina Miejska Bolesławiec otrzymała dofinansowanie projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”.

W ramach przedsięwzięcia przewidziano przeprowadzenie prac w celu nadania nowej funkcji kulturalnej nieużytkowanemu obiektowi zabytkowemu, jakim jest pałac Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej w Bolesławcu. W konsekwencji wykorzystany zostanie potencjał obiektu, w którym swoją działalność prowadzić będzie Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Całkowita wartość projektu 19 994 046,98 zł, a przyznana kwota dofinansowania 15 108 099,97 zł.

Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Telemark Museum w Skien w Norwegii. Operatorem i partnerem projektu będzie Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Celem projektu przygotowanego w kooperacji Gminy Miejskiej Bolesławiec, Telemark Museum i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu jest włączenie dwóch znanych ośrodków ceramicznych – polskiego Bolesławca i norweskiego Porsgrunn – do jednego z certyfikowanych Europejskich Szlaków Kulturowych – Europejskiego Szlaku Ceramiki.

Zabytek stanie się miejscem udostępniania oferty kulturalno-edukacyjnej, przestrzenią do rozwijania i budowania poczucia przynależności do lokalnej wspólnoty, podnoszenia świadomości na temat tradycji ceramicznych oraz promowania dziedzictwa kulturowego na arenie międzynarodowej. W zabytkowym pałacu Pücklera organizowane będą m.in. warsztaty, wystawy, lekcje muzealne, działania artystyczne, pokazy i prelekcje, zajęcia manualne dla osób z niepełnosprawnościami w zakresie tworzenia i zdobienia ceramiki, warsztaty dla dzieci i młodzieży itp.

DCIM100MEDIADJI_0054.JPG

(zdjęcia: Urząd Miasta Bolesławiec)